25. 11. 2022
Avtor: Mojca Kalčič
Domena
Domena je ime (url naslov) spletne strani, npr. google.com, 24ur.com itd. To je tisto, kar bodo uporabniki vpisali v svoje brskalnike in tako prišli do tvojega spletnega mesta.
Izberi preposto ime, ki predstavlja tvojo dejavnost, podjetje ali storitev. Če imaš podjetje Rožica d. o. o., lahko izbereš domeno rozica.si. Če se boš ukvarjal/-a z inštrukcijami matematike, lahko izberete domeno instrukcijematematike.si.
Lahko izbereš tudi imepriimek.si – na tak način se gradi »znamko« na osebi.
Nekatere domene so že zasedene. Ali je tvoja domena prosta, lahko preveriš npr. tukaj: https://www.hitrost.com/domene/. V okno vpiši ime želene domene in klikni »Preverite«.
Če je tvoja ciljna skupina Slovenija, pri nakupu izberi končnico .si. Ta končnica nakazuje na slovensko spletno stran. V kolikor ciljaš globalno, izberi domeno s končnico .com. Končnica .com je sicer dobra izbira v skoraj vsakem primeru, ker se uporablja po vsem svetu.
V splošnem je priporočljivo, da izbereš končnico države, od kjer so tvoji uporabniki (kupci). Če boš imel/-a dva ciljna trga, npr. Slovenijo in Hrvaško, registrtiraj domeni .si in .hr.
Nekateri priporočajo zakup več domenskih končnic, npr. rozica.si, rozica.eu in rozica.com. Na tak način zavaruješ svoje ime oz. domeno.
Na tem mestu naj še omenim, da slovenska zakonodaja zahteva, da v kolikor imaš sedež podjetja v Sloveniji in imaš spletno stran, mora biti le-ta (tudi) v slovenskem jeziku. Torej tudi, če je tvoj ciljni trg izključno Italija in boš imel/-a spletno stran in/ali trgovino v italjanskem jeziku, moraš narediti tudi spletno stran v slovenskem jeziku.
To lahko rešiš tako, da narediš v slovenskem jeziku le osnovno predstavitev podjetja, ki jo lahko postaviš na isti ali ločeni domeni ali poddomeni.
Gostovanje
Gostovanje je prostor, kjer se shranjujejo datoteke spletne strani.
Če delaš spletno stran v WordPressu, potrebuješ tudi gostovanje.
Priporočam uporabo slovenskega, zanesljivega ponudnika gostovanja (npr. hitrost.com, domenca.si, neoserv.si…).
Ko se odločaš, katerega ponudnika izbrati, primerjaj cene in ponudbo. Za preprosto spletno stran zadošča že osnovno gostovanje, npr: https://www.hitrost.com/spletno-gostovanje/hitrost-mikro/
Poleg omenjenih ponudnikov gostovanja so seveda še drugi, ki v večini prav tako nudijo dobro podporo in hitro odzivnost.
Za bolj zahtevne spletne strani, kot so trgovine, učilnice ali večjezične spletne strani, nujno preveri tudi zmogljivost posameznega paketa gostovanja.
V kolikor s ponudnikom gostovanja nisi zadovoljen/-a, lahko kadarkoli izbereš drugega. Nekateri ponudniki omogočajo tudi brezplačen prenos spletne strani na novo gostovanje.
Te zanima več o prvih tehničnih korakih izdelave spletne strani?
Preveri posnetek, kjer povem več o domeni, gostovanju in pokažem tudi, kako lahko na gostovanje namestiš WordPress 💪
Pripravila sem še več brezplačnih vsebin, ki ti bodo olajšale prve korake.