ChatGPT

ChatGPT: Tvoj novi pomočnik pri izdelavi spletnih strani

25. 2. 2023
Avtor: Mojca Kalčič

Bili so časi, ko doma nismo imeli računalnika

Spomnim se časov, ko sem bila majhna in doma nismo imeli niti računalnika niti telefona – tudi hišnega ne. 

Čeprav so mnogi v tistem času že imeli računalnike, nisem niti jaz niti moji starši čutili potrebe po nakupu. 

V tistih časih si niti v sanjah nisem predstavljala, kako se bo v prihajajočih letih tehnologija razvijala s svetlobno hitrostjo. In kako bo s tem tesno povezano tudi moje delo.

Svet tehnologije se razvija s svetlobno hitrostjo

Ena izmed najbolj vročih tem trenutno je umetna inteligenca. Čeprav je ta tehnologija prisotna že nekaj časa, se mnogi šele zdaj spoznavamo z njenimi zmogljivostmi.

Konec leta 2022 mi je hčerka – študentka računalništva – omenila, da so razvili nekega “robota”, ki se imenuje ChatGPT. 

Šla sem pogledat, kaj to je in danes ga uporabljam že skoraj več kot Google.

Nanj se ne moreš 100% zanesti. Kljub temu je koristen pripomoček, ki lahko pomaga na različnih področjih.

Brez težav bi se – vsaj še za nekaj časa –  izognila uporabi umetne inteligence. Se pa sprašujem, ali je to smiselno. Zaradi narave mojega dela – in verjetno tudi tvojega, če to bereš, – je pomoč pri pisanju besedil in ostalih stvari, pri katerih lahko umetna inteligenca pomaga, še kako dobrodošla.

Obstaja več podobnih orodij, kot je ChatGPT. Veliko izmed njih je brezplačnih, nekateri so tudi plačljivi. V tem članku sem se odločila, da opišem le uporabo ChatGPT in podam nekaj nasvetov, kako lahko pomaga pri izdelavi spletne strani.

Kaj je ChatGPT in kako deluje?

ChatGPT je bil ustvarjen s strani OpenAI in uporablja umetno inteligenco (UI) za ustvarjanje besedila, ki je podobno tistemu, ki bi ga napisal človek. To doseže tako, da se uči iz velike količine besedila in nato to znanje uporablja za izpolnjevanje specifičnih nalog, kot je ustvarjanje besedila ali njegovo povzemanje. 

ChatGPT ustvarja besedila, ki imajo smisel in so lahko berljiva. Za brezplačno registracijo lahko klikneš tukaj.

Sam sebe imenuje besedilni klepetalni robot. 😊

In kaj je najboljši del? ChatGPT ti lahko pomaga pri ustvarjanju tvoje spletne strani.

Ne more ustvariti dejanske spletne strani in je objaviti na spletu. Lahko pa ti pomaga pri ustvarjanju besedila, pri generiranju idej in je kot pomočnik pri različnih vidikih procesa izdelave spletne strani.

Spodaj je nekaj primerov, kjer ti lahko olajša delo.

Priprava idej za vsebino in strukturo spletne strani

ChatGPT lahko pripravi osnutek za temo tvoje spletne strani. Lahko mu napišeš naslednje vprašanje:

“Potrebujem pomoč pri izdelavi spletne strani za majhno podjetje, ki prodaja domačo kozmetiko. Kakšna bi bila najboljša struktura spletne strani? Kaj moram vključiti na domači strani, straneh izdelkov in strani o nas?”

Tukaj je odgovor:

chatGTP

Predlagam, da vprašanje postaviš večkrat na različne načine in tudi bolj podrobno. Tako dobiš še več uporabnih informacij.

Pisanje besedila za spletno stran in ustvarjanje naslovov

ChatGPT lahko pomaga pri pisanju besedila, oblikovanju privlačnih in prodajnih naslovov, pisanju blogov, opisih izdelkov… 

Hitro lahko ustvari več predlogov, med kateri lahko izbiraš,  s čimer prihraniš veliko časa. 

Vprašanje: “Napiši nekaj primerov naslovov v slovenščini za članek o tem, kako lahko ChatGPT pomaga pri izdelavi spletne strani.”

Odgovor:

chatGTP

Ti je kateri od naslovov znan? 😊

Iskanje zanimivih ključnih besed za SEO

Nadaljujemo s primerom, kjer ChatGPT predlaga ključne besede za podjetje, ki prodaja domačo kozmetiko.

Vprašanje: “Pomagaj mi najti ključne besede za SEO za majhno podjetje, ki prodaja domačo kozmetiko. Iščem besede z visokim iskalnim volumnom, vendar z nizko konkurenco. Predlagaj jih v tabeli, kjer je ključna beseda na levi in morebiten naslov na desni.”

ključne besede

ChatGPT na koncu tudi opozori, da ključne besede še dodatno preveri v orodju, kot je npr. Google Keyword Planner. 

Vendar iskanje ključnih besed ni vse, kar lahko ChatGPT naredi. Lahko ustvari tudi SEO naslove in meta opise. Primer ukaza: “Ustvari SEO naslov za mojo stran o naravnem milu”.

Odgovor lahko včasih preseže želeno dolžino. V tem primeru lahko daš navodilo, naj ga skrajša ali navedeš določeno število znakov ali besed.

Hitro preoblikovanje in spreminjanje dolžine besedila

Lahko podaš dolg odstavek in prosiš, da ga preoblikuje v seznam. Tako ustvari novo različico besedila, ki je bolj jedrnata in lažje berljiva.

Na enak način lahko ChatGPT uporabiš tudi za skrajšanje besedila tako, da odstrani nepotrebne besede ali fraze in preostali vsebini poda bolj jedrnato obliko – na primer povzemanje dolgega članka v nekaj kratkih odstavkih.

Lahko ga celo prosiš, da spremeni slog pisanja. Primer navodila: “Napiši kot pravljico za otroke: ChatGPT je bil ustvarjen s strani OpenAI in uporablja umetno inteligenco (UI) za ustvarjanje besedila, ki je podobno tistemu, ki bi ga napisal človek. To doseže tako, da se uči iz velike količine besedila in nato to znanje uporablja za izpolnjevanje specifičnih nalog, kot je ustvarjanje besedila ali njegovo povzemanje.”

umetna inteligenca
Podajanje idej za barvne sheme in splošno spletno oblikovanje

ChatGPT je besedilni klepetalni robot, zato težje poda ideje za oblikovanje. Kljub temu lahko dobiš nekaj zelo dobrih idej z vprašanjem, kot je tole: “Kakšna bi bila dobra barvna shema za mojo spletno trgovino z domačo kozmetiko?”

barvna paleta
Kaj še lahko chatGPT naredi za tvojo spletno stran?

Ali veš, da lahko naš klepetalni robot tudi kodira? Ja, lahko mu naročiš, da ustvari kodo za spletno stran. Sicer morda ne bo oblikovana na najbolj eleganten način, vendar ponavadi deluje.

Tukaj je primer kode za spletno stran, ki vsebuje obrazec. ChatGPT sem dala navodilo: Napiši html kodo za obrazec na spletni strani.

Prednosti in slabosti uporabe ChatGPT za ustvarjanje spletnih strani

Uporaba ChatGPT lahko prinese številne koristi, med drugim:

  • Prihranek časa: ChatGP lahko pomaga pri različnih nalogah v procesu izdelave spletnih strani. Tako pridobiš čas za druge pomembne naloge. To je lahko še posebej koristno za majhna podjetja in posameznike.
  • Izboljšana učinkovitost: hitro lahko ustvari več idej in poda več predlogov, med katerimi lahko izbiraš. To omogoča hitrejše odločanje in napredek pri izdelavi spletne strani.
  • Povečana kreativnost: lahko zagotovi edinstvene in ustvarjalne ideje, na katere sicer morda ne bi pomislil/-a, in s tem zagotovi, da tvoja spletna stran izstopa v gneči na spletu.
 
 

Vendar pa ima ChatGPT tudi nekatere pomanjkljivosti:

  • Pomanjkanje človeškega občutka: vsebina pogosto nima enake kakovosti, kot če jo napišeš sam/-a. Lahko manjka globina ali izvirnost. ChatGPT se sicer zelo hitro izboljšuje, zaenkrat pa je potrebno še veliko pazljivosti predvsem pri slovenskih besedilih. Pripravljena besedila je potrebno še precej prilagoditi oz. jih uporabljati le kot idejno zasnovo.
  • Napake: vsebina, ki jo ustvari ChatGPT, lahko vsebuje napake ali netočnosti zaradi njegove nesposobnosti, da v celoti razume kontekst informacij, ki jih obdeluje.
  • Vsebina bi lahko bila odkrita iz strani Googla: skrb, ki jo deli veliko strokovnjakov za SEO, je, da bi lahko besedila, ki jih ustvarijo umetna inteligenca, zaznala iskalna orodja, kot je Google. Zato je priporočljivo uporabljati orodja za zaznavanje, kot so AI Content Detector, AI Text Classifier in podobna, da preveriš, ali bi se lahko tvoja vsebina označila kot napisana s pomočjo umetne inteligence.
  • Njegove informacije (zaenkrat) segajo le do leta 2021, saj je bil usposobljen s podatkovno zbirko, ki vključuje podatke do tega leta. 

Zaključek: Uporaba ChatGPT za ustvarjanje spletnih strani

ChatGPT lahko po mojem mnenju podjetjem in posameznikom pomaga pri izdelavi spletne strani. S pomočjo nalog, kot so predlogi idej, pisanje besedila in preoblikovanje vsebine, lahko prihrani čas, izboljša učinkovitost in poveča kreativnost.

V današnjem digitalnem svetu je pomembno ostati konkurenčen in imeti uspešno spletno stran. Uporaba orodja, kot je ChatGPT ali katerega od njegovih konkurentov, lahko pomaga pri doseganju tega cilja. Zakaj ne bi poskusil/-a in videl/-a, kako lahko ChatGPT pomaga pri tvojem procesu ustvarjanja spletne strani?

Kljub temu pa je potrebna velika mera previdnosti. Njegovo znanje sega do leta 2021. Ker vsi vemo, da se trendi (tudi na področju izdelave spletne strani) zelo hitro razvijajo, lahko včasih ponudi tudi kakšne “zastarele” informacije in predloge.

P.S. V primeru, da se sprašuješ. Da, ChatGPT mi je pomagal pri pisanju tega članka (z zelo, zelo veliko mojega dodatnega urejanja in prilagajanja besedila).

Želiš narediti spletno stran, trgovino ali spletno učilnico sam/-a?

Z udeležbo na mojem spletnem programu Moja spletna stran dobiš kombinacijo SAMOSTOJNOSTI in PODPORE pri težjih tehničnih zagatah.

Prejmeš:

  • video lekcije in pisna navodila s podrobnimi navodili, kako postaviti svojo spletno stran, trgovino ali spletno učilnico v WordPressu,
  • mojo podporo in pomoč pri vseh tehničnih težavah v obliki tedenskih mentorskih posvetov in podporne Facebook skupine,
  • spodbudno energijo podjetnic, ki so na isti poti kot ti ❤️
 
 

Ne bom lagala, ni lahko.

Za postavitev lepe, SEO optimizane spletne strani, je potrebno kar nekaj dela in predvsem veliko časa. Je pa veliko lažje, če imaš pri tem podporo in dolgoročno gledano:

  • se naučiš sam/-a izdelati in urejati svojo spletno stran, trgovino ali spletno učilnico,
  • postaneš neodvisen/-a od zunanjega izvajalca,
  • narediš spletno stran tako, kot želiš sam/-a,
  • si precej znižaš mesečne stroške.
 
 

Če si pripravljen/-a na nov izziv, se prijavi na čakalno listo za spletni program Moja spletna stran, da boš obveščen/-a takoj, ko bo znan nov termin. 🥳

Vrata v program se odprejo enkrat do dvakrat letno.